E-Series: Lockdown Round 3 – King’s Lynn

18 April 2020 0 By bscda

The BSCDA are delighted to present the 3rd round of the official BriSCA F1 E-Series live from a virtual Adrian Flux Arena this evening in association with JCproduction, Progress Windows, UKDirt Online Racing League and Stox Signs.

We also have our special guest commentators to take you through the nights racing again. Those are:

Mark ‘ECL’ Sargent
Paul ‘Window Boy’ Hines

We hope you can join us for what looks set to be a fantastic nights racing.



Heat 1 Result

Top 5 to Grand Final

  1. Ashley England (346)
  2. Eddie Collins (147)
  3. Rick Wobbes (H14)
  4. Robert Jacklin (136)
  5. Albert Sikkema (H215)
  6. Jeffrey van Haarlem (H461)
  7. Koen Maris (H61)
  8. Rick Lenssen (H318)
  9. Yoren Winands (H575)
  10. Ben Howard (544)
  11. Shane Geary (478)
  12. Paul Hopkins (278)

Heat 2 Result

Top 5 to Grand Final

  1. Jelle Tesselaar (H410)
  2. Finn Sargent (526)
  3. Fedde Kroondijk (H310)
  4. Ben Riley (422)
  5. Danny Wainman (212)
  6. Jeroen Wekema (H21)
  7. Sam Makim (93)
  8. Harm van der Veen (H484)
  9. Evert-Jacob Klok (H488)
  10. Remco Dijkstra (H311)
  11. Jur Blokker (H7)
  12. NOF

Heat 3 Result

Top 5 to Grand Final

  1. Tsjalle Greidanus (H229)
  2. Sam Jacklin (137)
  3. Niels Tesselaar (H880)
  4. Arjen de Wilde (H511)
  5. Joey Slooff (H100)
  6. Nigel de Kock (H525)
  7. Alex Wass (283)
  8. Jake Harrhy (345)
  9. Nigel Green (445)
  10. Lee Fairhurst (217)
  11. Luke Davidson (464)
  12. Tom Harris (1)

Heat 4 Result

Top 5 to Grand Final

  1. Charlie Sworder (5)
  2. Richard Falkena (H141)
  3. Jordy Lemmens (B197)
  4. Edwin Ploeg (H86)
  5. John Dowson (94)
  6. Casey Englestone (120)
  7. Drew Lammas (543)
  8. Karl Hawkins (175)
  9. Liam Gilbank (20)
  10. Russell Cooper (415)
  11. Richard Woods (268)
  12. Durk Greidanus (H29)

Consolation 1 Result

Top 2 to Grand Final

  1. Koen Maris (H61)
  2. Durk Greidanus (H29)
  3. Jeffrey van Haarlem (H461)
  4. Lee Fairhurst (217)
  5. Shane Geary (478)
  6. Rick Lenssen (H318)
  7. Ben Howard (544)
  8. Jeroen Wekema (H21)
  9. Mika Spigt (H6)
  10. Sam Makim (93)
  11. Paul Hopkins (278)
  12. Yoren Winands (H575)

Consolation 2 Result

Top 2 to Grand Final

  1. Karl Hawkins (175)
  2. Teun Commandeur (H627)
  3. Alex Wass (283)
  4. Nigel de Kock (H525)
  5. Mark Poole (276)
  6. Jake Harrhy (345)
  7. Drew Lammas (543)
  8. Karl Roberts (313)
  9. Casey Englestone (120)
  10. Nigel Green (445)
  11. Richard Woods (268)
  12. Liam Gilbank (20)

Grand Final Result

  1. Eddie Collins (147)
  2. Tsjalle Greidanus (H229)
  3. Koen Maris (H61)
  4. Charlie Sworder (5)
  5. Finn Sargent (526)
  6. Ashley England (346)
  7. Teun Commandeur (H627)
  8. Richard Falkena (H141)
  9. Karl Hawkins (175)
  10. Albert Sikkema (H215)
  11. Arjen de Wilde (H511)
  12. Rick Wobbes (H14)

Grand National 1 Result

  1. Mika Spigt (H6)
  2. Robert Jacklin (136)
  3. Jelle Tesselaar (H410)
  4. Luke Davidson (464)
  5. Karl Roberts (313)
  6. Albert Sikkema (H215)
  7. Drew Lammas (543)
  8. Finn Sargent (526)
  9. Jake Harrhy (345)
  10. Eddie Collins (147)*
  11. Joey Slooff (H100)
  12. Ben Howard (544)

* From Lap Handicap


Grand National 2 Result

  1. Charlie Sworder (5)
  2. Sam Jacklin (137)
  3. Rick Lenssen (H318)
  4. Ben Riley (422)
  5. Arjen de Wilde (H511)
  6. Liam Gilbank (20)
  7. Rick Wobbes (H14)
  8. Nigel Green (445)
  9. Niels Tesselaar (H880)
  10. Richard Falkena (H141)
  11. Jeroen Wekema (H21)
  12. Edwin Ploeg (H86)

Grand National 3 Result

  1. Tsjalle Greidanus (H229)
  2. Alex Wass (283)
  3. Yoren Winands (H575)
  4. Ashley England (346)
  5. Tom Harris (1)
  6. John Dowson (94)
  7. Lee Fairhurst (217)
  8. Shane Geary (478)
  9. Nigel de Kock (H525)
  10. Jordy Lemmens (B197)
  11. Mark Poole (276)
  12. Casey Englestone (120)