E-Series: Lockdown Round 2 – Skegness

11 April 2020 0 By bscda

The BSCDA are delighted to present the 2nd round of the official BriSCA F1 E-Series live from a virtual Skegness Raceway this evening in association with JCproduction, Progress Windows, My Print Hut and UKDirt Online Racing League.

We also have special guest commentators to take you through the nights racing. Those are:

Mark ‘ECL’ Sargent
Paul ‘Window Boy’ Hines

We hope you can join us for what looks set to be a fantastic nights racing and we’re sure the two commentators will be at their comedy best once again!



Heat 1 Result

Top 5 to Grand Final

  1. Tsjalle Greidanus (H229)
  2. John Dowson (94)
  3. Tom Harris (1)
  4. Joe Nickolls (242)
  5. Albert Sikkema (H215)
  6. Durk Greidanus (H29)
  7. Jake Harrhy (345)
  8. Jeroen Wekema (H21)
  9. Ben Boersen (H406)
  10. Ben Howard (544)
  11. Ant Lee (339)
  12. Simon Traves (47)

Heat 2 Result

Top 5 to Grand Final

  1. Jan Roelof Wijbenga (H228)
  2. Alex Wass (283)
  3. Luke Davidson (464)
  4. Rick Lenssen (H318)
  5. Finn Sargent (526)
  6. Edwin Ploeg (H86)
  7. Fedde Kroondijk (H310)
  8. Richard Falkena (H141)
  9. Karl Hawkins (175)
  10. Sierd de Vries (H54)
  11. Nigel Green (445)
  12. Koen Maris (H61)

Heat 3 Result

Top 5 to Grand Final

  1. Jelle Tesselaar (H410)
  2. Lee Fairhurst (217)
  3. Niels Tesselaar (H880)
  4. Nigel de Kock (H525)
  5. Richard Woods (268)
  6. Pascal Spigt (H6)
  7. Robert Jacklin (136)
  8. Jordy Lemmens (B197)
  9. Liam Gilbank (20)
  10. Willem de Vries (H452)
  11. Sam Makim (93)
  12. Russell Cooper (415)

Heat 4 Result

Top 5 to Grand Final

  1. Rick Wobbes (H14)
  2. Charlie Sworder (5)
  3. Ashley England (346)
  4. Sam Jacklin (137)
  5. Drew Lammas (543)
  6. Eddie Collins (147)
  7. Casey Englestone (120)
  8. Paul Hopkins (278)
  9. Mark Woodhull (335)
  10. Ben Riley (422)
  11. Ian Noden (306)
  12. Tom Maris (H161)

Consolation 1 Result

Top 2 to Grand Final

  1. Richard Falkena (H141)
  2. Jake Harrhy (345)
  3. Sierd de Vries (H54)
  4. Edwin Ploeg (H86)
  5. Nigel Green (445)
  6. Fedde Kroondijk (H310)
  7. Ben Howard (544)
  8. Durk Greidanus (H29)
  9. Ant Lee (339)
  10. Russell Cooper (415)
  11. Jeroen Wekema (H21)
  12. Shane Geary (478)

Consolation 2 Result

Top 2 to Grand Final

  1. Ben Riley (422)
  2. Jordy Lemmens (B197)
  3. Eddie Collins (147)
  4. Sam Makim (93)
  5. Harm van der Veen (H484)
  6. Wybe de Vries (H618)
  7. Robert Jacklin (136)
  8. Liam Gilbank (20)
  9. Pascal Spigt (H6)
  10. Remco Dijkstra (H311)
  11. Tom Maris (H161)
  12. Paul Hopkins (278)

Grand Final Result

  1. Tsjalle Greidanus (H229)
  2. Jake Harrhy (345)
  3. Luke Davidson (464)
  4. Lee Fairhurst (217)
  5. Richard Falkena (H141)
  6. Albert Sikkema (H215)
  7. Jan Roelof Wijbenga (H228)
  8. Joe Nickolls (242)
  9. Sam Jacklin (137)
  10. John Dowson (94)
  11. Ben Riley (422)
  12. Rick Wobbes (H14)

Grand National 1 Result

  1. Mark Woodhull (335)
  2. Albert Sikkema (H215)
  3. Joe Nickolls (242)
  4. Sam Jacklin (137)
  5. Jelle Tesselaar (H410)
  6. Rick Lenssen (H318)
  7. Sierd de Vries (H54)
  8. Durk Greidanus (H29)
  9. Ashley England (346)
  10. Robert Jacklin (136)
  11. Nigel de Kock (H525)
  12. Wybe de Vries (H618)

Grand National 2 Result

  1. Charlie Sworder (5)
  2. Jan Roelof Wijbenga (H228)
  3. John Dowson (94)
  4. Richard Falkena (H141)
  5. Casey Englestone (120)
  6. Ben Riley (422)
  7. Rick Wobbes (H14)
  8. Drew Lammas (543)
  9. Remco Dijkstra (H311)
  10. Sam Makim (93)
  11. Jeroen Wekema (H21)
  12. Tom Maris (H161)

Grand National 3 Result

  1. Finn Sargent (526)
  2. Alex Wass (283)
  3. Jordy Lemmens (B197)
  4. Tsjalle Greidanus (H229)*
  5. Ben Howard (544)
  6. Eddie Collins (147)
  7. Jake Harrhy (345)
  8. Ant Lee (339)
  9. Harm van der Veen (H484)
  10. Willem de Vries (H452)
  11. Luke Davidson (464)
  12. Lee Fairhurst (217)

* From Lap Handicap